Basında Mümsad

Bilimsel Gerçekler Işığında İletişim Yolculuğunda 10. Yıl

Bilimsel gerçekler ışığında iletişim yolculuğunda 10. Yıl

Türkiye gıda sektörünün temsilcileri olarak olumsuz bilgi sağanağı altında kimimiz bir köşede yağmurun dinmesini bekliyor, kimimiz şemsiyesini açarak yağmurdan korunacağını zannederken sele kendisinin de kurban gidebileceği gerçeğini göz ardı ediyor, kimimiz ise fırtınada hedeflediği limana doğru yelken açıyor. Biz yelken açmayı seçenlerdeniz… Gıda sektörüne ve yaratılan korkuyla yanlış seçimler yapan tüketicilere ciddi zararlar veren bilgi kirliğine karşı organize, stratejisi belirli ve sürdürülebilir bir mücadele gerekiyor. Bu mücadelede olmazsa olmazlar ise bilimsel gerçekler ve etik kurallar ekseninden ayrılmadan ortak hareket bilinciyle ilerlemek. Bu da bizim temel prensibimizi tanımlıyor.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD), bitki ve meyve çayları, kuru çorba, bulyon ve harçlar, dondurulmuş ürünler, toz tatlı ürünleri ve margarin sektörünün temsilciler i olan firmaları bir çatı altında toplayarak, sektörün gelişmesi için tüm gayretlerin organize olmasını, üreticilerin ve tüketicilerin bilinçlendirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Dernek çalışmalarının etkili olması için tarafsızlık, pazarda rakip olan oyuncuların firma şapkalarını bir kenara koyarak ortak amaçlara odaklanmış bir takım halinde çalışması çok önemli. Buna ek olarak yaptığımız iletişiminin verimliliği için dışarıda da geniş bir paydaş ağı oluşturmak gerekiyor. Böylelikle hem farklı kesimlerin tecrübelerinden faydalanıyor hem de onlara dokunarak çabalarımızın dalgalar halinde yayılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Her geçen gün genişletmeye çalıştığımız paydaş haritamız kapsamında sektörel dernekler, uzmanlık dernekleri, üniversiteler, meslek örgütleri, kamu, bürokrasi ve medya ile ilişki geliştiriyor ve iş birliği yapıyoruz. 2017’yi geride bıraktığımız bu dönem, bizim de bilgi kirliliğine karşı verdiğimiz mücadele yolculuğumuzun 10. yıl dönümü. Bu yolculuğa ışık tutan ise her zaman bilimsel gerçekler olmuştur ve olacaktır.

İletişim, özellikle de içinde bulunduğumuz bilgi çağında, sonu gelmeyecek bir yolculuk. Bu yolculukta hedef kitlemizi bir yerden alıp, amaçladığımız yere götürmeye çalışıyoruz.  Günümüzde televizyon reklamcılığı hedeflemesi mantığıyla herkese aynı mesajla ulaşmaya çalışmanın işe yaramadığı ortada. Biz iletişimimizi “etkileşim kurmak”, “diyalog oluşturmak” ve “deneyim sunmak” üzerine kurguluyoruz.

Bilgi kirliliğiyle mücadele ve gerçekleri anlatmak için önce hedef kitlelerimizin nasıl bir etki haritası içinde yer aldıklarını ve önceliklerini anlamaya, sonra da her hedef kitleye özel planlamalar ile mesajlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda tanıtım kampanyaları, PR, üniversiteler ve kamu iş birlikleri, dijital kanallar ve uzman iletişimi yapıyoruz.

Yolculuğumuzun 10. yıl dönümünde yerel basın buluşmaları, uzman iletişimi turnesi ve üniversite konferanslarıyla yüz yüze iletişimde gezdiğimiz şehir sayısı 30’a ulaştı. Yaptığımız etkinlikler ile 3.850 diyetisyen, 2.230 doktor, 6.000 öğrenci, 500 gıda mühendisi akademisyene ulaştık. Bunlara ulusal ve yerel basın ile dijital kanallar üzerinden ulaştığımız kitleleri de eklersek iletişim bulutumuzun çok daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Yine de çabalarımızın iletişim okyanusunda büyük bir yer kaplamadığını bilmekle beraber, her bir damlanın önemine de gönülden inanmaktayız.

Sonuç olarak; gıda sektörünün tüm bileşenleri için bilgi kirliliği ile mücadele, stratejisi yol boyunca sürekli yenilenmesi gerekecek kaçınılmaz bir görev ve hiç bitmeyecek bir yolculuk. Bu yolculukta sektör derneklerinin bilimin ışığında liderlik rolünü üstlenmesinin başlıca sorumluluklarından ve etkisinin de yüksek olduğu inancıyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Paulo Coelho ‘nun dediği gibi “sadece güneşli günlerde yürürsen hedefe ulaşamazsın” Aksine hava raporlarının sürekli olumsuz bilgi sağanağını işaret ettiği bu günlerde, ancak yürümeye devam ederek hedefe yaklaşabiliriz.

Ebru Akdag MÜMSAD Genel Koordinatörü

Kaynak:

http://web.interpress.com/app/document/viewer/90db9fc8-4c98-4754-a17a-b49d6d2d07fa?cid=F5KIoNljX%2Bs%3D