FAALİYET ALANLARI

Bitki ve Meyve Çayları

Bitki-meyve çayı üretimi tamamen otomatik makinelerle, el değmeden, hijyenik koşullar altında gerçekleşmektedir.

Tarihçe

Poşet çayın patent hakkını ilk kez, 1896’da A.V. Smith almıştır, ama onun hakkında hiçbir şey bilinmeyişi, muhtemelen İngilizlerin çayı geleneksel yöntemle demleme alışkanlıklarından vazgeçememeleri yüzünden buluşunun başarısız olmasının bir yansımasıdır.

8 yıl kadar sonra, 1904’te çay ve kahve tüccarı Thomas Sullivan çay numunelerini teneke yerine ipek zarflarda vermeye başladığında, müşterileri çayın bu poşetlerde demlenebileceğini keşfetti. Yine de, Joseph Krieger’in 15 yıl sonra demlemeye hazır poşet çayı piyasaya sürmesi için 15 yıl daha geçmesi gerekti. Başlangıçta poşet çayı yalnızca yemek firmaları kullandı, ama 1930’lara gelindiğinde, ABD’de poşet çayların çoğu evde içilmek üzere satın alınarak, evlerdeki yumurta biçimli delikli metal çay demleme süzgeçlerinin yerini aldı.

Üretim Teknolojisi

MÜMSAD üyelerinin bitki meyve çayları üretimi ISO 9001:2000, ISO 22000, ISO 14001 ve ISO 18001 yönetim sistemleriyle yürütülmektedir.

Bu standartlara uymayan hiçbir hammadde ve ambalaj malzemesi üretime alınmamaktadır. Kullanılan malzemeler, ürünlerin doğallığını bozmayacak niteliktedir.

Doğadaki en doğal haliyle paketlenen gerçek bitki ve meyvelerin tazeliğinin ve içeriğindeki yararlı bileşenlerin korunması için ambalaj çok önemlidir. Ürünlerde, hijyenin korunması ve pratik kullanım için yüksek paketleme teknolojileri kullanılmaktadır.

Bitki, meyve çayları 3 farklı teknoloji ile üretilmektedir. Poşetler alüminyum tel, düğüm veya ısıl yapışmalı filtre kağıdı ile kapatılabilmektedir. İpliğin poşete tutturulması da tel, düğüm veya özel yapışkanlı bir etiket ile yapılabilmektedir.

Çay poşetleri kağıt veya ısıl yapışmalı, dört tarafı kapalı, aroma korumalı dış poşet zarflarına koyulabilmektedir. Son aşamada kağıt veya dört tarafı kapalı korumalı poşetler, karton kutu içerisine yerleştirilmektedir. Bitki-meyve çayı üretimi tamamen otomatik makinelerle, el değmeden, hijyenik koşullar altında gerçekleşmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Poşet çayların kalitesi hakkında bilgi verir misiniz?

Poşet Çaylar;

Depolama koşulları gıda kalite güvence sistemlerine uygundur. 
Hammaddeler üretime geçmeden önce birçok analizden geçirilir.
Özel olarak formüle edilir.
Bitkilerin sağlıklı özelliklerinden faydalanabilmek için bazı kötü tatların ve kokuların giderilmesi gerekebilir.
Bazen etkiyi, bazen de tadı ve kokuyu desteklemek için her biri kendine özgü formülasyonlar geliştirmektedir.
Her poşette aynı lezzet ve sağlık bulunabilir.
Poşet çayların hazırlanması son derece kolay ve pratiktir.
Uygun büyüklükte kesildikleri için etkili bileşiklerin suya geçişi özellikle uçucu yağ içeren bitkiler için daha kolaydır.
Her bitki doğal yapısına göre farklı özellikler taşır. Bazıları fazla demlendiği takdirde acılaşır, bazıları da suda fazla bekletildiğinde şişer. Markalı ürünler ise her bitkinin özelliğine göre farklı miktarlarda poşetlenerek istenilen tatta olması sağlanır.
Ambalajlı ürünlerin güvenilirliğinde her zaman doğru bitkiye ulaşılabilir.

Halbuki çay hazırlamak üzere açık olarak alınan bitki ve meyvelerin;

Standart depolama koşulları yoktur. Bitkiler bizim için olduğu kadar haşereler için de iyi birer besin kaynağıdırlar. Son derece hijyenik koşullarda saklanmalıdırlar.
Açıkta satılan bitkilerin bir standardı yoktur. Bu konuda bilgisi olmayan kişilerce çevreden toplanmış olabilirler. Herhangi bir analizden geçirilmeden satışa sunulurlar.
Herhangi bir bilimsel formülasyon içermezler.
Bitkilerin toplanma dönemi ve toplandığı yere bağlı olarak bitkilerin lezzeti sürekli değişiklik gösterir.
Bitkilerin içerisindeki etkili bileşiklerin bozulmaması için bitkiler doğrudan kaynatılmamalıdır. Bu nedenle bitkilerin içerisinde bulunan faydalı bileşiklerden yararlanma işlemi uzamaktadır.
Bitkiler bir kesilme işlemine uğramadığı için etkili bileşiklerini suya bırakma işlemi uzayacaktır.
Miktar elle veya göz kararı konulduğu için lezzette değişiklikler olabilir.
Çoğu zaman bitkiyi yeterince iyi tanımadığı için yanlış bitki alma ihtimali vardır.

Poşet çaylarda katkı maddesi, aroma, renklendirici maddeler var mıdır?

Bitki, meyve ve yeşil çay ürünleri içeriğinde katkı maddesi ve renklendirici madde bulunmamaktadır. Ambalajlarda belirtildiği gibi bitki çaylarında aroma içeriği bulunmadığı için 0 doğaldır. Meyve çaylarına kırmızı rengi veren özellikle Bamya Çiçeği (Hibiscus)’dir. Hibiscus bitkisi, çaya hem koyu kırmızı renk verir hem de ekşi bir lezzet katar.

Bazı meyve çaylarında lezzetin artırılması amacıyla kullanılan aromalar doğala özdeştir. Doğala özdeş aromalar, doğal aromalarla aynı yapıya sahiptir. Doğal kaynaklardan, doğal yollarla elde edilmiştir. Ürünlerde yer alan aromalar, ürünlerin doğallığını bozmazlar.

Poşet çaylarda kullanılan filtre kağıdının sağlığa olumsuz etkisi var mıdır?

Bütün bitki ve meyve çayları, uluslararası standartlar ve yönetmeliklerin yanı sıra “Kağıt esaslı ambalajlar”la ilgili Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin 21. maddesine tümüyle uygun olarak hazırlanmaktadır.

Bitki ve meyve çayı üretim tesislerinde kullanılan bütün hammaddeler ve ambalaj malzemeleri, Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerden geçmektedir. Kullanılan bütün ambalaj malzemelerinin gıdaya uygun olduğuna dair sertifikası bulunmaktadır. Poşet çaylarda kullanılan filtre kâğıdı da bitki ve meyvelerin içindeki etken maddelerin suya geçişini sağlayan, bu sırada kullanım kolaylığı sağlayan doğal liflerden üretilmiştir ve sektöründe dünya lideri tedarikçilerden temin edilmektedir.

Özetle, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde gıda maddeleri ile doğrudan temas edecek kâğıtların bileşiminde bulunabilecek limitler verilmiş olup, bu doğrultuda gerekli analizler hem üretici firmalar tarafından hem de tedarikçiler tarafından yapılmaktadır.

Poşet çaylarda tel zımba kullanılmasının sağlığa olumsuz etkisi var mıdır?

Kesinlikle hayır.. Bütün markalı bitki ve meyve çayları, uluslararası standartlar ve yönetmeliklerin yanı sıra Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne de tümüyle uygun olarak hazırlanmaktadır. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin 22.maddesi, bu konudaki kuralları belirlemektedir. Ayrıca, yurt dışı ve yurt içinde yapılan migrasyon analizlerinde elde edilen sonuçlarda insan sağlığına zarar verecek nitelikte bir metal migrasyonu ile karşılaşılmamıştır. Gıdaya uygunluk sertifikası bulunan alüminyum tel teknolojisi ile üretilmiş ürünlerin tüketilmesinde sağlık ve hijyen açısından hiçbir sakınca yoktur. Alüminyum tel teknolojisi ile üretilen bitki, meyve ve yeşil çaylar gönül rahatlığıyla tüketilebilir.