FAALİYET ALANLARI

Bulyonlar

Bulyonlar, yemeklere lezzet ve aroma katan pratik mutfak ürünleridir.

Tarihçe

1724 DU BOISSON Fransız Bilim Akademisi’nde ’Bulyon Tabletleri‘ sunar.

Ca. 1800 JOHANN FRIEDRICH BAUMANN (aşçı ve yazar) tavuk ve dana butlarından ürettiği bulyon tabletlerin tarifini verir: “Tuz eklemeden, sebze, baharat ve biber kullanılarak özütü çıkarılmış; yağsız, elekten geçirilmiş, derin porselen veya küçük teneke kaplı kalıplara dökülerek, soğutulmuş; sonra temiz ahşap tepsilere çıkarılarak açık havada kurutulmuş et suyundan yapılmıştır.”

1825 Bulyon tabletlerinin, Bilim, Sanat ve Ticaret Ansiklopedisi’ndeki tanımı şöyledir: “Yapışkan bir kıvama gelene kadar pişirilen, daha sonra kurutularak tablet halinde kesilen veya toz hale getirilerek kavanozlara doldurulan, bilenen et özütleri.”

1830 Bulyon tabletler, ‘besleyici tonik adı altında’ devrin eczanelerinde satılmaya başlanmıştır.JUSTUS VON , et özütlerinin besin değerleri ve iştah üzerindeki etkilerine yönelik ilk önemli kitabı yazar.

1848 LIEBIG bilim adamı (MAX PETTENKOFER) et özütü üretmeye ve satmaya başlar.

1860’lar LIEBIG’İN ET ÖZÜTÜ
Üretim Fray Bentos, Uruguay’da başlamıştır. Burada çok kalabalık sürüler derileri, boynuzları ve içyağları için kesilmekte ve etler atılmaktadır.

1874 JAMES LAWSON JOHNSTON BOVRIL ’sıvı sığır‘ ürününü lanse eder

1892 İlk Bulyon kapsül üretimi

1899 OXO “Sıvı Bulyon” ve onu izleyen bulyon küpler

1908 İlk Bulyon tablet üretimi

1910 İlk Bulyon küp üretimi

Üretim Teknolojisi

Bulyonlar, yemeklere lezzet ve aroma katan pratik mutfak ürünleridir. Evde uzun zaman ve emek harcanarak hazırlanabilen et ve tavuk suyunun kullanıldığı her yemekte rahatça kullanılabilir. Yemeklerin veya sosların hazırlanışı sırasında ilave edilerek özellikle çorba, tencere yemekleri ve pilavları lezzetlendirmede kullanılır.

Bulyonlar, et veya tavuk ekstraktlarına sofra tuzu ve lezzet verici maddeler, çeşidine göre kurutulmuş sebzeler, baharatlar, otlar, aromalar eklenerek; hayvansal ve bitkisel yemeklik yağlardan herhangi biri, nişasta, maltodekstrin ve/veya sakaroz ilave edilerek üretilir. Bulyonları farklı formatlarda üretmek mümkündür. Buna göre, tablet, macun, granül, toz ve likit konsantre halde bulyonlar kullanıma sunulmaktadır.

Bulyon üretimi için uygun hammaddeler reçetesine göre dozajlanarak mikserlerde karıştırılır. Hazırlanan toz halindeki karışım, ambalajlama makinalarında presleme, sarma, kartonlama işlemlerinden geçerek arzu edilen formatta ambalajlanır.