Faaliyet Alanlarımız

Margarin, renk, lezzet ve yapı olarak tereyağına benzeyen bir ürün olup, %100 saf bitkisel yağlardan üretilir.

Türkiye Trans Yağsız Dönemde Öncü

Bitki-meyve çayı üretimi tamamen otomatik makinelerle, el değmeden, hijyenik koşullar altında gerçekleşmektedir.

İç ısıtan bir çorbanın rahatlatıcı etkisi, çorbayı aileler için mükemmel ve popüler bir yemek seçeneği haline getirmektedir.

2010 yılında, ev dışı tüketimle birlikte pazarın büyüklüğü tonajda 381.000 tonu, ciroda ise 1 milyar 144 milyon lirayı bulmuştur.

Toz gıda karışımları, temelde; un, şeker, nişasta, kakao, süttozu gibi ana bileşenlerin yanısıra kıvam vericiler, renklendiriciler, aromalar, dolgu maddeleri, asitlik düzenleyiciler, emülgatörler gibi gıda katkı maddeleri ile meyve parçaları, çikolata parçaları, fındık, badem gibi gıdaların karışımı sonucu oluşturulur.

Bulyonlar, yemeklere lezzet ve aroma katan pratik mutfak ürünleridir.

Kahve, sudan sonra dünya genelinde en çok tüketilen ikinci içecek. Kahve kişinin kendini yenilemesini ve güne devam etmesini sağlayan önemli bir unsur. Kahve; bir mola, rahatlamak ve kendimizi ifade etmek, başkalarıyla birlikte bir anı paylaşmak anlamına gelebiliyor.

Bilimsel gerçekler ve etik kurallar ekseninden ayrılmayarak, ortak harekete bilinciyle, var olan tecrübelerden faydalanarak ve sürdürülebilir bir ilişki yönetimiyle her geçen gün bu tecrübelerimizin üzerine koyarak bugün bulunduğumuz yere geldik