Basında Mümsad

Gıdada Doğru Bilinen Yanlışlar Ege’de Konuşuldu

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Yağ İşleme ve Mühendisliği Bilim Dalı tarafından organize edilen “Bilimin Işığında Gıdada Kirletilen Bilgiler” konulu konferans Turgut Yazıcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansta Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül ve MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ konuşmacı olarak yer aldı. Program İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Tavman’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Kamuoyu olumsuz etkileniyor

MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül, gıda konusunda uzman olmayan kişilerin olumsuz söylemlerinin hızlıca yayıldığını, bu konuşmaların büyük bir bilgi kirliliği yarattığını ve kamuoyunu olumsuz etkilediğini söyledi.

“Tereyağı, doymuş yağ asidi bakımından en zengin yağdır”

Günah keçisi olarak adlandırılan margarin hakkındaki doğruları aktaran Yurdagül, “Medyada özellikle margarin hakkında çok fazla yanlış söylenti var. Toplumun büyük bölümü hatta sağlık çalışanları bile sıvı yağları doymamış yağ olarak kabul ederken oda sıcaklığında katı haldeki margarini doymuş yağ olarak kabul ediyor. Oysa bütün yağ grupları doymuş ve doymamış yağ asitleri içerir. Bilinenin aksine tereyağı, yüzde 53’lük oranla doymuş yağ asidi bakımından en zengin yağdır. Ayçiçek yağı yüzde 12, zeytinyağı yüzde 15, mısırözü yağı yüzde 13, paket margarin yüzde 30, kâse margarin yüzde 14 dolaylarında doymuş yağ içerir. Doymuş yağ konusunda herkesin zararlı olduğuna dair bir inancı vardı. Fakat son yıllarda bu konuda farklı çalışmalar yapıldı. Araştırmalar doymuş yağların sağlık açısından bir zararı olmadığını, trans yağların ise insan sağlığını tehdit ettiğini söylüyor” diye konuştu.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği’nin yapısını ve çalışmalarını anlatan MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ ise gıda konusunda en doğru bilgiye sahip uzmanların gıda mühendisleri ve diyetisyenler olduğunu söyledi. Akdağ, gıda konusunda medyada yer alan yanlış bilgilerden de örnekler verdi.

Programın sonunda izleyicilere sorular soruldu, soruları doğru cevaplayanlara hediyeleri verildi.

Kaynak: Alelade Bi’ Dergi