Basında Margarin

Gıdada Türkiye’nin Başarı Hikayesi

GIDADA TÜRKİYE’NİN BAŞARI HİKÂYESİ

Türkiye’de yaşamımın elli iki yılını verdiğim gıda sektöründe en etkileyici başarı hikâyelerinden birinin 13 yıldan beri başkanı bulunduğum MÜMSAD liderliğinde yazılmış olması doğrusu beni gururlandırıyor. Türkiye, endüstriyel trans yağların elimine edilmesi konusunda dünyada öncü ülkeler arasında yer almaktadır. 2007 yılından bu yana, sektörün gönüllü uygulamasıyla ürünlerde trans yağ içeriği yüzde birin altına düşürülmüş, yanı bilimsel anlamda yok edilmiştir. Peki, trans yağ nedir?

Gerçekte iki tür trans yağ vardır. Birincisi, geviş getiren hayvanların ürünlerinde doğal olarak bulunur. Et, süt ve süt ürünlerinde yüzde 2-5 arasında trans yağ vardır. İkincisi ise kısmı hidrojenasyon projesi esnasında oluşur. 1990’ların ortasında Harvard Üniversitesinde yapılan bir çalışma sonucu trans yağların kardiyovaskuler risk yaratabileceği söyleminin ardından Derneğimiz öncülüğünde firmalar ARGE sonrasında yaptıkları büyük ölçekli yeni teknoloji yatırımlarıyla 2007 yılında endüstriyel trans yağsız üretim yapmayı başardılar. Gerekli analizleri yapıp sonuçları değerlendiren Bakanlık yüzde birin altındaki içeriğe “Trans yağ yoktur” beyanı yapılmasına izin verdi. Gerçekte bu içerik margarinlerde yüzde 0.3-0.6 arasındadır. Bu logo 2007 yılından bu yana MÜMSAD’a tescillidir ve ara sıra raflardan aldığımız ürünleri üniversite laboratuvarında analiz ettiriyor ve etiket beyanının doğruluğunu kontrol ediyoruz. Ne mutlu ki 12 yıl boyunca uygunsuz hiçbir ürüne rastlamadık. Ülkemizde böyle iken Dünyada durum nasıl gelişti, şimdi buna bir göz atalım.

2003’de ilk olarak Danimarka yasal olarak yüzde 2 limitini koydu. 2005’de Avustralya Kalp Vakfının önderliğinde margarin üreticileri gönüllü olarak yüzde 1 limitini koydular. 2007’de Avustralya’yı birebir izleyerek MÜMSAD üyesi firmalar yüzde limitini gönüllü olarak uyguladı.  2018’de ABD federal bazda yasal olarak yüzde 2 limitini uygulamaya geçti. 2020’de Kanada aynı şekilde ABD Yasasını uygulayacak. Ve nihayet Avrupa Birliği 2021’de yüzde 2 limitini uygulayacak. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tüm dünyada yüzde 2 limit uygulamasının 2023’de tamamlanması için tavsiye kararını aldı ve ülkeleri izliyor.  Bütün Gıda kodeks uygulamasında AB’yi izleyen Tarım ve Orman Bakanlığımız, Türkiye’de yüzde 2 limitini AB’ye paralel olarak 2021’de yasal olarak uygulama kararı aldı. Ülkemizde bu kararın alınmasıyla beraber 12 yıl boyunca gönüllü uygulama yasallaşacak. Yani sadece MÜMSAD üyesi firmalarınki değil bütün gıda ürünlerinde trans yağ sınırlaması gerçekleşecek. MÜMSAD olarak; hem Bilim Dünyasına, hem de Tarım ve Ormancılık ile Sağlık Bakanlıklarımıza bu yasal uygulamadan dolayı kalpten teşekkür ediyor, DSÖ’nün çabalarını takdirle karşılıyoruz. Biz bu konuda, ABD den 11, Kanada’dan 13 ve AB’den 14 yıl önde olarak, ürünlerimizde 12 yıllık gönüllüğümüzü sürdürecek ve yüzde birin altı hedefimizi değiştirmeyeceğiz.

 

Kaynak: