Basında Mümsad

Güvenilir Ürün İçin Mücadele Başlıyor

Daha önce İstanbul ve Antalya’da çalıştaylar yapan sivil toplum önderleri İzmir’de güvenilir ürün için bir platform kurularak mücadele edilmesi kararı aldı. toplantıya katılan bilim insanları bu karara tam destek verdi.

üketici, ve üretici örgütleri ile bilim insanları ve sivil toplum kuruluşlarının biraraya gelerek oluşturma çalışmalarına başladığı Güvenilir Ürün Platformu için ilk adım İzmir’de atıldı.

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) önderliğinde yapılan Güvenilir Ürün Platformu ortak akıl toplantısı Ekoloji ve Zeytinyağı Fuarı kapsamında İzfaş Fuar Alanı Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Gazeteci Celal Toprak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantının açılışını Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Soyer yaptığı konuşmada güvenilir ürünün çok önemli olduğunu altını çizerek şunları söyledi:

Kentlinin sofrasıyla köylünün üretimi arasında sıkı bir bağ kurulması gerekiyor. Sürecin doğru yönetilmesi çok önemli. Bu noktada güvenilir üretim, güvenilir ürün herkesin lehine. Bunun bilgiye dayalı, bilimsel gerçeklerle yönetilmesi üreticinin zenginleşmesini, tüketicinin doğru ürün kullanmasına sağlayacak.

Tunç Soyer ithal ürünlerinin denetiminin de çok önemli olduğunu belirterek, “Bizim domates Rusya’da geri dönüyor. Türkiye giren her ürün doğru mu üretiliyor. Bunu da iyi takip etmek gerekiyor” dedi.

Toplantıda konuşan Mutfak Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül de güvenilir ürün konusunda adım atmak için bilgi kirliğinin önlenmesi gerektiğini belirterek “bu platformu bunu yaparsa çok önemli bir misyonu yerine getirmiş olur” diye konuştu.

Toplantının sonuç bölümünde söz alan İnvenuru Burak Karapınar platformu kuruluş çalışmaları için ubgüne kadar İstanbul’da iki, Antalya’da ise üç toplantı yapıldığını belirterek, “Artık toplum tükettiğini bilmek istiyor. Bilen bilmeyen, ilgili ilgisiz herkesin konuştuğu bir ortamın ortadan kaldırılması için adım atılmalı” dedi.

Toplantıya Celal Bayar Üniversitesi Gıda Bölüm Başkanı Prof. Semra Kayardı, Çukurova Üniversitesi Zeo Teknik Bölüm Başkanı Prof. Nazan Koluman başta olmak üzere çok sayıda bilim insanı katıldı.

Ayrıca Bakliyat Sanayicileri Derneği Kurucu Başkanı Tevfik Dinçer, Anavarza Bal Yönetim Kurulu Başkanı Can Sezen, Pınar Süt Kalite Müdürü Birol Delibaş, Baltalı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Funda Baltalı gibi iş dünyasının önde gelen isimleri toplantıya katılarak Güvenilir Ürün Platformu’na destek verdiler.

Toplantıya Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı Barış Çağlar Çelik, İzmir Kalkınma Ajansı Birim Başkanı Murat Çelik ve çok sayıda sivil toplum örgütü öndere katıldı.

Toplantıya kimler katıldı

Barış Çağlar Çelik (Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı)
Hatice Zeybek (İzmir Tarım Grubu)
Bilek Erdin Elibar (CTR)
Feyza Karagöz (Manisa GTHB İl Müdürü)
Prof. Dr. Nazan Koluman (Çukurova Üniversitesi)
Murat Çelik (İzmir kalkınma Ajansı Birim Başkanı)
Burak Karapınar (İnvenura CEO)
Birol Delibaş (Pınar Süt Kalite Müdürü)
Funda Baltalı (Baltalı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı)
Erdi Aktaş (Mak Plaş)
Yard. Docent. Nural Karagözlü (Celal Bayar Üniversitesi)
Can Sezen (Anavarza Bal Günel Müdürü)
Tevfik Dinçer (İstanbul Ticaret Odası Bakliyat Grubu)
Erdem Ak (Medya Koop)
Nurselin Karaloğlu (Konak Belediyesi)
Tunç Soyer (Seferihisar Belediye Başkanı)
Metin Yurdagül (MÜMSAD)
Cemal Toprak (Avukat)
Prof. Dr. Semra Kayaardı 8Celal Bayar Üniversitesi Gıda Bölüm Başkanı)
Seran Aksüz (Diyetisyen Dünyası)
Emine Seri (Pet Makine)
Yard. Doçent. Erkan Eren (Ege Üniversitesi)
Mert Demiroğlu (İnvenura İş Geliştirme Müdürü)

Kaynak: Gazete Ekonomi