Basında Margarin

İstanbul Dünyanın Tasarım Merkezi Olacak!

İSTANBUL DÜNYANIN TASARIM MERKEZİ OLACAK

Son dönemde her yaptıkları açıklama ile Türkiye ekonomisinin moralini düzelten 85 bin ihracatçının örgütü Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. İhracatın kilo fiyatını artıracak en önemli unsur olarak görülen markalaşmanın önünü açacak tasarımla ilgili ev sahipliğinin dalga etkisinin önümüzdeki dönemde görülmesi bekleniyor. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin büyük önem verdiği Design VVeekTurkey yani Türkiye Tasarım Haftası’nın dalga etkisinin ilk ipuçları alındı bile. İsmail Gülle haftanın tasarım kültürünü geliştirmeye büyük katkı yapacağına inandığını vurguluyor ve ekliyor: Tasarımın gücü konusunda farkındalık sağlamak, Türk tasarımcıları dünyaya tanıtmak ve tasarımın endüstriye kattığı değeri artırmak amacıyla bu etkinliği yapıyoruz.  TİM olarak ülkemizin markalaşma yolunda önemli bir adım atmak için çalışmaları yürütüyor ve Türkiye’de yapılan tüm moda ve tasarım etkinliklerini bir çatı altında toplamayı hedefliyoruz.  Genç Türk tasarımcılarımızı dünyaya tanıtmak ve ihracat ile tanıştırmak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda moda ve tasarıma yönelik tüm etkinliklerimizi bir araya getireceğimiz uluslararası organizasyonlar gerçekleştireceğiz.

Yıl boyunca tasarım ve modanın konuşulacağı bu proje ile İstanbul’u uluslararası düzeyde, Avrasya’nın bölgesel tasarım merkezi yapacağız. İstanbul’u endüstriyel, görsel, moda tasarım ajanslarının ofis açacakları küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz. Standartlara saplanıp kalmak, dün yapılanı bugün de devam ettirmek, var olan yöntemlerle geleceği planlamak artık başarı için yeterli değil.

Dinamizmi özümsemiş, her türlü teknolojik gelişmeye hâkim, dünyanın ne yöne gittiğini dikkatle izleyen bireylerin ve kurumların devrindeyiz. Bilhassa, Dördüncü sanayi devriminin sacayaklarını oluşturan dijital ve teknolojik dönüşüm, milenyum jenerasyonunun toplumsal entegrasyonu ile birçok olguyu temelinden sarsarak yeniden yapılandırdı.

Bu durumun en önemli sonuçlarını, ekonomi ve ticaret hayatında görüyoruz. En kullanışlı, en kaliteli ürünü yapmak artık tek başına sizi rekabetçi yapmıyor.

Hızlı olabilmek, estetik ürünler ortaya koyabilmek, müşteri taleplerine uygun üretim yapabilmek rekabette ayakta kalabilmek için olmazsa olmaz durumda. Bu konu, sadece imalat sanayisinin değil birbirini tamamlayan tüm sektörlerimizin meselesi.

Kaynak: