FAALİYET ALANLARI

Kahveler

Kahve, sudan sonra dünya genelinde en çok tüketilen ikinci içecek. Kahve kişinin kendini yenilemesini ve güne devam etmesini sağlayan önemli bir unsur. Kahve; bir mola, rahatlamak ve kendimizi ifade etmek, başkalarıyla birlikte bir anı paylaşmak anlamına gelebiliyor.

Tarihçe

Kahve tarımının kökeni birçok renkli efsaneye dayanır. Bunlardan en yaygını şöyle bilinir: 3. yüzyılda, Kaldi adında Etiyopyalı bir keçi çobanı, keçilerinin uyarıcı kırmızı kahve çekirdeklerini yedikten sonra ufak çocuklar gibi davrandığını ve çok daha enerjik olduğunu fark etmiş ve böylece kahveyi keşfetmiştir.

Arap kökenleri

İlk ticari kahve tarımı 15. yüzyılda Arabistan’da başlamıştır. Kahve çekirdekleri ve bitkileri Mısır, Suriye ve Türkiye’ye, kahvenin “Arap Şarabı” olarak bilinen istikametine doğru yolunu bulmuştur.

Arabistan’dan dünyaya…

Kahvenin keşfinden sonra umumi kahvehaneler, Orta Doğu’daki her şehirde açılmaya başladı. Kısa süre içinde kahve çekirdeklerinin nakliyesi Avrupa’ya ulaştı ve kahvenin popülaritesi hızla yayıldı.

17. yüzyılın sonlarıyla birlikte, kahvehaneler yoğun ticari eğilimlerini Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda ve İngiltere üzerine yöneltti. Hollandalılar, Uzak Doğu’da kahve yetiştirmeye başladı, İngiltere ve Fransa da bu akıma uydu ve kolonilerine kahveyi sundu.

18. yüzyılda, misyonerler, tüccarlar ve koloniciler kahveyi Orta ve Güney Amerika’ya götürdüler. Doğal çevresi kahve tarımı için ideal bir yer olduğunu gösterdi ve kahve yetiştiriciliği hızla arttı. 1800’lerin sonlarına doğru kahve, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, dünyanın önde gelen ihraç ürünlerinden biri haline geldi.

Kahvenin bugünü

Bugün kahve, dünyanın en büyük ticari hammaddelerinden biridir ve ilk sıradaki petrolün takipçisidir. Kahve ticaretinin değeri her yıl, temelde yetiştirildiği gelişmekte olan ülkeler ve tüketildiği sanayileşmiş ülkeler arasında, 12 milyar dolardan fazla gerçekleşiyor.

Kahve fiyatı oldukça değişkendir. Kahve tarım hammaddesi olmasından dolayı, iklim koşullarının değişimiyle gelen talep de farklılık sorunu yaşıyor. Dünyanın en fazla kahve çekirdeği üretimi Güney ve Orta Amerika, Asya ve Afrika’da yapılıyor.

Kahve, sudan sonra dünya genelinde en çok tüketilen ikinci içecek. Kahve kişinin kendini yenilemesini ve güne devam etmesini sağlayan önemli bir unsur. Kahve; bir mola, rahatlamak ve kendimizi ifade etmek, başkalarıyla birlikte bir anı paylaşmak anlamına gelebiliyor.

Üretim Teknolojisi

Kahve çekirdeği, yaşamına kahve ağacındaki bir çiçek olarak başlar. Kahveye’ye mükemmel tadını veren en kaliteli çekirdekler, tropikal iklimde ve en verimli topraklarda özel olarak yetiştirilir. Kahve bitkisi, görünüm olarak defne ağacına benzer ve 6 yaşına geldiğinde ilk meyvelerini verir. Olgunlaştıkça kızaran meyveler toplanarak kalitesi, rengi ve büyüklüğüne göre sınıflandırılıp güneşin altında kurumaya bırakılır. Bu meyveleri elinize alıp salladığınızda içinde bulunan 2 adet kahve çekirdeğinin sesini duyabilirsiniz. Kabuklarından ayrılan kahve çekirdekleri artık işlenmeye hazırdır.

Kahve Çekirdekleri: Arabica ve Robusta

İki ana kahve çekirdeği çeşidi vardır: Arabica ve Robusta. Arabica çekirdeği, deniz seviyesinden 600 – 1800 metre yükseklikte, ılık ve tropikal bir iklimde yetişir. Hoş kokulu, aromatik, lezzetli ve daha yumuşak bir kahve tadı verir. Robusta ise, daha keskin ve güçlü aromasıyla sert kahve tadı verir. Robusta çekirdekleri dağ eteklerinde, Arabica’dan daha geniş bir coğrafyada ve sıcaklık aralığında yetişebilir. Kahve tüketiciye ulaşana kadar pek çok aşamadan geçiyor. Kahve çekirdeği ve üretim koşullarının kahve tadının üzerinde çok ciddi etkileri var. Bu yüzden uzman kahve üreticileri özel kahve çekirdeği sınıflandırma sistemiyle kahve çekirdeklerini seçeler.

Kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra öğütülür ve taze öğütülmüş kahve, dev boyutlardaki süzgeçli ibriklere konur. Sıcak suyla pişirilir, kahvenin özü suya geçer, içindeki su buharlaştırılarak saf kahve özü elde edilir. Bu kahve özü spreyleme ve donmuş kurutma teknikleriyle kurutularak çözünebilir hazır kahve elde edilir. Bu işlemle suda 0 çözünebilen kahveniz hazırdır.

Sık Sorulan Sorular

Kahve belleği güçlendirmeye yardımcı olur mu?

Belleğin ‘Kısa Süreli Bellek’, ‘işleyen bellek (aktif bilgileri kullanan bölüm)’ ve ‘Uzun Süreli Bellek’ olarak ayrıldığı düşünülürse normal miktarlarda bilginin işlenmesi gerektiğinde, kahve daha çok kısa süreli belleğe ve işleyen belleğe yardımcı olabilir. Fazla miktarlarda bilgi ile uğraşırken kahve, kısa süreli belleğe, işleyen belleğe veya uzun süreli belleğe yardımcı olmaz.

Kahve Su Kaybına Neden Olur mu?

Kahvedeki kafein hafif diüretiktir yani, idrar miktarını arttırabilir ancak, orta düzeyde kahve tüketiminin, günlük 4/5 fincana kadar, su ile görülen etkiden daha fazla bir etkisi yoktur.

Atletler ve uzak mesafe uçuşlara çıkanlar da dahil olmak üzere çoğu insana genellikle kafeinli içeceklerden kaçınması tavsiye edilir. Bu tür bir varsayımı destekleyen hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen kafeinin su kaybını arttıracağı ve atletik performansın veya sağlığın zarar göreceği varsayılır. Atletlerle açısından kafein tüketiminin idrar miktarı üzerindeki etkilerini araştırmış olan dokuz araştırma yakın zamanda incelenmiştir.

İncelemeyi yapan araştırmacı, bilimsel bulguların atletler ve boş zamanlarında spor yapanların orta seviyede kafeinli içecek tüketmeleri ve sağlıklı bir diyete göre beslenmeleri halinde zararlı sıvı-elektrolit dengesizliklerine maruz kalmayacağını teyit ettiği sonucuna varmıştır. Uzun mesafe seyahatlerine çıkanlar için devletin resmi tavsiyesi, derin ven trombozu riskini azaltmak için düzenli sıvı almalarıdır. Kahve, tavsiye edilen en az 1,5 ile 2 litre arasındaki bu günlük sıvı alımına dikkate değer derecede katkıda bulunabilir.

Kahve bağımlılık yapar mı?

Hayır. Düzenli olarak kahve içmekten zevk almak bir alışkanlık olarak tanımlanabilir ve kahvenin bir uyarıcı olarak etki ettiği ve bizi uyanık tuttuğu bilinmektedir. Bu, hiçbir şekilde bağımlı olmakla karıştırılmamalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü gibi düzenleyici kurumlar, “Kafein kullanımının ciddi ilaç suistimali ile ilişkili fiziksel ve sosyal sonuçlarla uzaktan bile kıyaslanabilir olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır” diye ifade etmektedir.

Kahve uykuyu kaçırır mı?

Çoğu insan uykusunu kaçırdığı için kahveyi suçlamakta ve akşamları kahve içmekten kaçınmaktadır. Bilindiği gibi kahve gün boyunca bize itici güç verir ve en çok bilinen etkisi uyanık tutmasıdır. Bu uykuya geçmenin daha uzun zaman alacağı anlamına gelebilir, ancak araştırmalar uykunun rüya aşamasının etkilenmediğini göstermektedir.

Son dönemde yapılan bu tür bir araştırma, günlük yedi fincana kadar kahve içmenin daha az uyuma ile ilişkili olmadığını göstermiştir. 760 hemşireyi kapsayan başka bir araştırmanın sonuçları ise yaş ve aile sorunları gibi diğer faktörlerin uyanık kalmada daha önemli olduğunu göstermiştir. Yaşlı kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, iyi uyuyabilenler ile uyuyamayanlar arasındaki kafein tüketiminde hiçbir fark olmadığı görülmüştür.

Konsantrasyonun dağıldığı hissedildiğinde, kahve konsantrasyon toplamaya yardımcı olur mu?

Konsantrasyon aynı zamanda yapılan şey için çaba gösterme meselesi olsa da konsantrasyonunuz dağılırsa bir kahve arası vermek, tekrar konsantre olmaya yardımcı olabilir.

Kahve içmek kemik erimesine neden olur mu?

Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bireylerde orta düzey kahve tüketiminin kemik erimesine neden olmadığı bildirilmiştir. Kemik erimesi belirtileri gösteren bireylerde kahve tüketimi ile kemikten azalan kalsiyum, kahve içerisine eklenen 1–2 yemek kaşığı süt ile telafi edilebileceği çalışmalarda belirtilmiştir.

Kahve içmek günün hangi saatinde en çok etkilidir?

Kahve içmek günün her saatinde canlandırıcı, uyarıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle konsantrasyon gerektiren bir işten önce, uzun yola çıkılacağı zaman ya da müsabaka öncesinde içilen kahve, fiziksel ve zihinsel performansı artırmaya yardımcı olabilir.

Kahve selülit yapar mı?

Selülit, kilo problemi olmayan kadınlarda da görülebilen, ’hapsedilmiş yağ‘ olarak da tanımlanan portakal kabuğu görünümüdür. Kadınların %90’ının sorunu olan selülit genetik nedenler, hormonlar, su tutumu, yağ hücrelerinin genişlemesi, bağ dokunun değişimi ve dolaşım bozukluğu sonucu ortaya çıkmakta ve yaşla beraber daha kötü bir hal almaktadır.

Kafein yağ oksidasyonunu artırıcı, yağ yakıcı etkisinden dolayı, paketlenmiş yağ görünümü ile çıkan selülit sorununu tetikleyici etki göstermez. Aksine yağı ayrıştıran enzimleri harekete geçirir ve lenf akışını kolaylaştırır. Selülit kremleri içerisinde yapılan bir araştırmada 44 değişik bitkisel madde ve 39 değişik aktif kullanılan 32 ürün incelenmiş ve bunların 14’ünde kafeinin en aktif madde olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Bunun yanında piyasada kafein korseleri ve pedleri de selülit ile mücadelede ticari ürün olarak kullanılmaktadır.

Hazır kahve nedir?

Hazır kahve yani çözünebilir kahve, nemi ve telvesi alınmış ve suyu ayrılmış saf kahve özüdür. Sadece sıcak su eklemek suretiyle hemen hazırlanabilen kahvedir.