Kahveler / Üretim Teknolojisi

Kahve çekirdeği, yaşamına kahve ağacındaki bir çiçek olarak başlar. Kahveye’ye mükemmel tadını veren en kaliteli çekirdekler, tropikal iklimde ve en verimli topraklarda özel olarak yetiştirilir. Kahve bitkisi, görünüm olarak defne ağacına benzer ve 6 yaşına geldiğinde ilk meyvelerini verir. Olgunlaştıkça kızaran meyveler toplanarak kalitesi, rengi ve büyüklüğüne göre sınıflandırılıp güneşin altında kurumaya bırakılır. Bu meyveleri elinize alıp salladığınızda içinde bulunan 2 adet kahve çekirdeğinin sesini duyabilirsiniz. Kabuklarından ayrılan kahve çekirdekleri artık işlenmeye hazırdır.

Kahve Çekirdekleri: Arabica ve Robusta

İki ana kahve çekirdeği çeşidi vardır: Arabica ve Robusta. Arabica çekirdeği, deniz seviyesinden 600 – 1800 metre yükseklikte, ılık ve tropikal bir iklimde yetişir. Hoş kokulu, aromatik, lezzetli ve daha yumuşak bir kahve tadı verir. Robusta ise, daha keskin ve güçlü aromasıyla sert kahve tadı verir. Robusta çekirdekleri dağ eteklerinde, Arabica’dan daha geniş bir coğrafyada ve sıcaklık aralığında yetişebilir. Kahve tüketiciye ulaşana kadar pek çok aşamadan geçiyor. Kahve çekirdeği ve üretim koşullarının kahve tadının üzerinde çok ciddi etkileri var. Bu yüzden uzman kahve üreticileri özel kahve çekirdeği sınıflandırma sistemiyle kahve çekirdeklerini seçeler.

Kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra öğütülür ve taze öğütülmüş kahve, dev boyutlardaki süzgeçli ibriklere konur. Sıcak suyla pişirilir, kahvenin özü suya geçer, içindeki su buharlaştırılarak saf kahve özü elde edilir. Bu kahve özü spreyleme ve donmuş kurutma teknikleriyle kurutularak çözünebilir hazır kahve elde edilir. Bu işlemle suda 0 çözünebilen kahveniz hazırdır.