Mümsad Tarihçe

MÜMSAD gıda sektörünün önde gelen sanayicileri Unilever, Ülker grupları ve Gıdasa tarafından, sektörde ortak hareket misyonuyla 2004 yılında kurulmuştur. Bugün MÜMSAD şemsiyesi altında 14 firma, 31 üye bulunmaktadır.

Üyelerimiz:

Margarin; Besler & Marsa (Ülker), Upfield, AKK Turkey, Cargill, Felda IFFCO, Eksper, Savola

Bitki ve meyve çayları; Unilever, Doğadan, Martin Bauer

Çorba/Harçlar/Bulyonlar/Toz Tatlılar; Unilever, Nestle, Örgen (Ajinomoto), Dr. Oetker

Donmuş gıdalar; Yıldız Holding (Kerevitaş), Dr. Oetker

Temsil ettiği kategoriler için gerekli standart ve kodekslerin hazırlanmasına ve uygulanmasına yardımcı olmak, güvenilir ve hijyenik üretimi teşvik etmek ve tüketicileri bilinçlendirmek MÜMSAD’ın temel amaçları arasındadır.

MÜMSAD şemsiyesi altında yer alan çalışma gruplarında üye firmalar büyük bir uyum içinde çalışmakta ve ortak fayda yaratmaktadır. Çalışmaların bilimsel eksende ve çok boyutlu olabilmesi için Bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, sağlık dünyası ile iş birliği içinde hareket etmek MÜMSAD’ın önceliklerindendir.

Ulusal ve Uluslararası Üyelikler:

MÜMSAD yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da aktif bir kurumdur. Türkiye’de TGDF (Türkiye Gıda ve İçeçek Sanayii Dernekleri Federasyonu) ve YABİTED (Yağ Bilim ve Teknolojisi Derneği) kuruluşlarına üyesi olup YABİTED Yönetim Kurulu’nda Başkan Yardımcılığı görevini MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı yürütmektedir. Yurt dışında ise IMACE (European Margarine Association – Avrupa Uluslararası Margarin Derneği), AOCS (American Oil Chemicts’ Society – Amerika Yağ Kimyacıları Derneği), Euro Fed Lipid (European Federation for the Science and Technology of Lipids – Avrupa Yağ Bilimi ve Teknolojisi Federasyonu) derneklerine üyedir.