Basında Margarin

Sağlık Konusunda Avrupa Birliği Mevzuatına Tam Uyum Sağlamış Bir Ülkeyiz!

Gıda ve tüketimi konusunda Türkiye’nin en güvenilir ülkelerden biri olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, “Sağlık konusunda Avrupa Birliği mevzuatına tam uyum sağlamış bir ülkeyiz. Gıda mevzuatımız Avrupa Birliği ile tam uyumludur. Hem beslenme ürünlerini hem de bitki koruma ürünlerinde yine Avrupa Birliği ile tam uyumlu bir şekilde uygulanan bir prosedür ve bir politikadır” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi (WHO) tarafından Gazi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliği içerisinde 2019 Dünya Gıda Günü kapsamında düzenlenen “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü, Endüstriyel Trans Yağların Eliminasyonu, Sürdürülebilir Kalkınma için Gıda Güvenliği ve Risk Yönetimi” Sempozyumu Elazığ’da gerçekleştirildi.  “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya” temalı sempozyum 4-5 Ekim tarihleri arasında olmak üzere iki gün sürdü. Sempozyuma, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Gıda ve Tarım Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal işler Komisyonu Başkan Vekili Müşerref Pervin Tuba Durgut, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. ibrahim Uslan, Elazığ il Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, akademisyenler, kurum ve kuruluş müdürü ile STK temsilcileri katıldı. Toplantıda Medikal News dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Kürkçüoglu’na bir plaket takdim edildi.

“Gıda güvenirliğinde iddialıyız”

Gıda ve tüketimi konusunda Türkiye’nin en güvenilir ülkelerden biri olduğunu ifade eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, “Sağlık konusunda Avrupa Birliği mevzuatına tam uyum sağlamış bir ülkeyiz. Gıda mevzuatımız Avrupa Birliği ile tam uyumludur. Hem beslenme ürünlerini hem de bitki koruma ürünlerinde yine Avrupa Birliği ile tam uyumlu bir şekilde uygulanan bir prosedür ve bir politikadır. O açıdan ülkemizde hem gıda güvenliği hem de gıda güvenilirliği ile alakalı mevzuatımızda sürekli düzenlemeler yapılmakta. Gıda güvenilirliği itibariyle iddialıyız” dedi. Bugünün ‘Dünya Gıda Günü’ hatırlatan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Dolayısıyla dünyanın gündeminde olan ve bütün insanları, toplumları çok yakında ilgilendiren önemli bir konu.

Birleşmiş Milletlerin (BM) sürdürülebilir kalkınma hedeflerine baktığımız zaman aslında tabloyu çok net görüyoruz. Dünyanın gündeminde olan ve gelecekte de yine gündeminde olacak önemli konular.

Yetersiz ve dengesiz beslenme

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. ibrahim Uslan, konuşmasında Gazi Üniversitesi’nin bu sempozyumun düzenleme kurulunda yer almasından dolayı memnuniyet ve mutluluk duyduğunu ifade etti. Gazi Üniversitesi’nin 2017’de araştırma üniversitesi olarak seçildiğini anlatan Rektör Prof. Dr. Uslan, URAP’ın 31 Ağustos 2019 tarihinde yayınladığı 2018/19 Dünya Bilim Alanı sıralamasında Üniversitemizin 11 bilim alanıyla 4’üncü sırada yer aldığını söyledi. Prof. Dr. İbrahim Uslan, Üniversite bünyesinde sağlık alanında Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumun bulunduğunu anlattı. Sağlıklı bir yaşam açısından beslenmenin önemine dikkat çeken Rektör Uslan, günümüzde yetersiz ve dengesiz beslenmenin, toplumun sağlık düzeyini, sağlık göstergelerini ve sağlık harcamalarını olumsuz etkileyen, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etmenlerin başında geldiğini söyledi.

Günümüz dünyasında açlıkla-israf arasındaki tezata dikkat çeken Prof. Dr. ibrahim Uslan, “21. yüzyılda hızlı bir artış gösteren ekonomik büyüme ve tarımsal verimlilikle birlikte yetersiz beslenen insanların sayısında % 50’den fazla azalmaya rağmen, Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2018 raporuna göre, dünyada 821 milyon insan açtır; yani her 9 kişiden biri açlıkla mücadele etmektedir. Gelişmiş ülkelere bakıldığında ise her yıl üretilen gıdaların yaklaşık 1.3 milyar tonu, yani üçte biri israf edilmektedir” diye konuştu.

 

 

Kaynak: