HAKKIMIZDA

Vizyon ve Misyon

Bilgi Kirliliğiyle Mücadele:

MÜMSAD gıda alanında yaratılan bilgi kirliliğiyle mücadelede liderlik yapmakta, yanlış önyargıların üstesinden gelmeye ve bilimsel doğrulara odaklanılmasına çalışmaktadır. Bu kapsamda;

  • Üniversitelerin beslenme ve diyetetik, gıda mühendisliği bölümlerinin öğretim üyeleri, öğrencileri, tıp doktorları, paydaş STK’lar, fikir liderleri ve medya ile iletişim içindedir.
  • Bugüne kadar Türkiye genelinde 30 şehirde 57 Üniversite’de düzenlenen sempozyumlarla, yaklaşık 10.500 öğrenciye, 6.500 sağlık uzmanına ve akademisyene ulaşılmıştır.

Başarı Hikayesi:

Türkiye gıda sektörünün en etkileyici başarı hikayelerinden biri MÜMSAD liderliğinde yazılmıştır. Ülkemiz endüstriyel trans yağın elimine edilmesi konusunda Dünya’da öncü ülkeler arasında yer alıyor. 2007 yılından bu yana Türkiye’de sektörün gönüllü uygulaması sonucunda endüstriyel trans yağ oranı %1’in altına (%0.03 – % 0.06 arasında) çekilmiş olup, ülkemiz ulaştığı bu çarpıcı seviyelerle Dünya’da Avustralya ile benzerlik gösteriyor. Bu konuda Türkiye, MÜMSAD liderliğinde endüstrinin gönüllü inisiyatifi ile ABD’den 11 yıl, Kanada’dan 13 yıl, Avrupa Birliği’nden 14 yıl ileridedir.

Türkiye’deki margarin üretiminin %98 MÜMSAD üyesi firmalar tarafından gerçekleştirilir. 2007’den itibaren piyasadaki bütün MÜMSAD üyesi firmaların tüketici margarinlerindeki trans yağ oranı %1’in altına düşürülmüştür. Bunu tüketicilere anlatabilmek amacıyla, MÜMSAD’ın girişimleri sonucunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izniyle, %1’in altında trans yağ içeren ürünlere “trans yağ yoktur” logosu konulmaya başlanmıştır. 

Türkiye’de Trans yağ yoktur logosu, bu konuda öncülük yapan Sivil Toplum Kuruluşu MÜMSAD’a tescillidir. MÜMSAD’ın on iki yıldır yürüttüğü Oto Kontrol Projesi Kapsamında Akredite Laboratuvarlarda yapılan analizlerde şimdiye kadar hiçbir üründeki TFA oranının %1 seviyesinin üzerine çıkmamıştır.